Neděle, 28 května, 2023
aktualne

Co je cloud a proč ho využít?

Co je cloud? V cloudovém úložišti můžete jednoduše zálohovat, sdílet a přistupovat odkudkoliv ke svým souborům a datům. Cloud vám toho však nabídne mnohem víc: můžete v něm vyvíjet aplikace, získat potřebný výpočetní nebo grafický výkon, a dokonce v něm hrát hry (tzv. cloud gaming), které byste na svém „domácím železe“ ani nerozhýbali. Přečtěte si, co všechno máte v oblačném cloudovém světě na dosah.

Pokud bychom měli na otázku: „Co je cloud?“ odpovědět co nejpodrobněji, napsali bychom text v rozsahu bezmála akademické práce. Pro zjednodušení tedy řekněme, že cloud představuje výpočetní infrastrukturu a datová centra, která si můžete pronajmout a přistupovat k nim pomocí internetu. Samotné využití cloudu potom představuje pestrou škálu neustále přibývajících možností: od úložišť přes sítě a kancelářské či dalších programy, až po zpracování jazyka a další aplikace umělé inteligence. V následujícím textu si představíme několik nejzajímavějších cloudových služeb.

Cloud úložiště

Vzdálené cloudové úložiště je pravděpodobně ta první věc, která se vám vybaví ve spojení s cloudem. Když patříte mezi majitele koncového (domácího) úložiště, máte dokonce možnost vytvořit si privátní cloud a v něm své soukromé cloud úložiště. NAS úložiště nebo specializovaný externí disk vám zajistí, že svá data máte neustále pod kontrolou a že jde v zásadě o cloud zdarma.

Pokud vám hodně záleží na bezpečnosti vašich dat, zvolte takové cloud úložiště, které umožňuje zapojení pevných disků do diskového pole s možností zrcadlení (RAID 0). Používáte-li počítač i jako multimediální centrum, např. k přehrávání filmů či hudby, zvolte takový NAS, který podporuje streamování multimediálních souborů a nabídne i podporu přehrávačů jako např. Kodi. Pamatujte však, že ani to nejdražší a nejlepší NAS úložiště nepředstavuje 100% ochranu vašich dat. Snadno může podlehnout kybernetickému útoku nebo přepěťové špičce, kdy dojde k fyzickému zničení disků. A nepomůže vám ani několikanásobná záloha díky zrcadlení dat v diskovém poli NASu.

Jako pro firemní uživatele je pro vás cloud úložiště perfektním řešením pro zálohování firemních dat. Oproti „on-remise“ řešení (kdy využíváte vlastní infrastrukturu a specializovaný personál) ušetříte značné množství prostředků – odpadají vám problémy a náklady spojené s investicemi na pořízení nákladného HW a jeho provozem a údržbou. Všechna důležitá data jsou na cloud úložiště automaticky zálohována, a to včetně jejich změn: kdykoliv se můžete vrátit ke starší verzi souboru, který jste např. omylem smazali nebo přepsali. Svoje data máte navíc v bezpečí před kybernetickými útočníky i v bezpečí před HW selháním.

Cloudové aplikace

Platíte velké částky za kancelářský nebo grafický software? Nemusíte! Základní verze kancelářských programů (např. textový a tabulkový procesor atp.) vám formou SaaS (software jako služba) zdarma poskytne Google i Microsoft. Když si připlatíte za základní tarif, získáte pokročilé verze aplikací a společně s nimi i cloud úložiště jako Google Disk či OneDrive.

V rámci podniků můžete používat skutečně komplexní obchodní aplikace, jako software pro řízení vztahů se zákazníky (CRM), plánování podnikových zdrojů (ERP) a řízená správa dokumentů. Za použití těchto aplikací platíte na základě předplatného nebo podle úrovně využití. Obrovskou výhodou je, že ke cloudovým aplikacím můžete přistupovat kdykoliv a odkudkoliv a že pracujete vždy s aktuální a nejnovější verzí aplikace. Pro firmy jsou cloudové aplikace zajímavé i z hlediska účtování – takto používaný software nemusíte dlouhodobě odepisovat.

Opravdu citlivá data byste však měli svěřit jen spolehlivému poskytovateli cloudových služeb, nejlépe takovému, který má servery na území EU a podléhá tak evropské legislativě včetně GDPR.

Cloud gaming

Už jsme si vysvětlili, co je to cloud. Co ale znamená „cloud gaming“ a jak funguje? Jde o nový způsob hraní počítačových her přes internet. Pokud jsme nazývali pronájem cloudových aplikací „software jako služba“, můžeme cloud gaming definovat jako „gaming as a service“, tedy něco jako „hraní jako služba“.

Hry nehrajete na svém počítači (tabletu či konzoli), ale na cloudových serverech, kam odesíláte příkazy z ovládacích prvků (gamepad, klávesnice, myš atp.). Servery vám renderovaný obraz zpět streamují do vašeho zařízení. Nemusíte tak vlastnit nadupaný počítač nebo konzoli ani hry instalovat. Ke cloudovému hraní vám postačí i běžný kancelářský počítač, laptop nebo dokonce tablet.

Na druhou stranu nutně potřebujete extrémně stabilní a rychlé internetové připojení s minimální latencí. Ideální je, pokud je vaše zařízení z hlediska síťové infrastruktury v blízkosti cloud gaming serveru. Takovéto podmínky však splňuje jen málokdo a výsledkem je vyšší komprese streamovaného videa (tj. nižší kvalita obrazu) nebo jeho nižší rozlišení.

Cloud gaming tak i přes jeho neustále rostoucí oblibu působí tak trochu jako kompromis mezi kvalitou obrazu a prakticky nulovou investicí do stále dražšího herního hardwaru. Technologie jdou však mílovými kroky kupředu a je docela dobře možné, že s nástupem masivnějšího pokrývání optické a 5G konektivity se cloudové hraní stane zejména pro příležitostné hráče běžnou a dostupnou alternativou.

pr článek

Další články autora