Neděle, 28 května, 2023
aktualne

Macbook vs. notebook: Které řešení je lepší?

Přemýšlíte o nákupu nového notebooku? Někteří uživatelé se rozhodnou pro klasický notebook, jiní ale volí MacBook. Která varianta se vyplatí a proč?

Proč upřednostnit Macbook před notebookem s Windows

Má smysl si pořídit MacBook, nebo notebook? V principu je nutné si položit otázku jinak: Notebook je jakékoli zařízení, které plní roli přenosného počítače. Tedy i MacBook je notebook.

Macbook, slangově zvaný také jednoduše Mac, je ale osazen operačním systémem macOS. V noteboocích nejčastěji najdeme klasický operační systém Windows. Existují ale i minoritně užívané operační systémy jako Google Chrome nebo Linux.

Pro porovnání tak v úvahu vezmeme právě dominantní Windows a mac OS. K výhodám operačního systému macOS patří hlavně jednoduchá ovladatelnost. Systém macOS nabízí uživatelsky přívětivé, jednoduché a intuitivní prostředí, na které si i většina novopečených uživatelů bez předchozích zkušeností v krátkém čase zvykne.

Ve srovnání s Windows nemá ale tak širokou škálu nástrojů, které dávají uživateli sice do jisté míry značnou svobodu v užívání zařízení, ale mohou pro něj být na druhou stranu i matoucí. Pro hovoří také bezpečnost, macOS je obecně méně zranitelný než Windows.

Jak se vypořádat s cenou MacBooku

Software je vyvinut přímo na míru užívanému hardwaru. I při „papírově“ slabších specifikacích vás tak čeká velmi svižně a kvalitně fungující nástroj. Můžete očekávat stabilitu při každodenních činnostech, čímž se z MacBooku stává velmi dobrý pracovní nástroj.

Kromě softwaru vynikají MacBooky i po stránce hardwaru samotného: Jednoduchá opravitelnost je dána jejich rozebiratelností. Nabízejí i vysokou kvalitu použitých komponent, což se týká zejména displejů. Mnozí uživatelé cení také kvalitní mechaniku klávesnic, byť výhrady vůči jejímu rozložení mít subjektivně můžete.

MacBooky z podstaty prémiového zařízení, které ostatně prémiově působí už na první pohled, neztrácejí tak významně na hodnotě. Jsou proto z podstaty mnohem dražší než tradiční notebooky s Windows. A obdobně finančně náročnější je i příslušenství.

K čemu slouží repasovaná zařízení

Naštěstí si můžete, pokud vás právě tato možnost zaujala, pořídit i repasovaný MacBook. Jde v podstatě o použité zařízení. Takový použitý MacBook pak nese známky běžného používání, což mohou být například drobné vlasové škrábance. Jinak je ale přístroj plně funkční.

Společnosti, které se repasováním zaobírají např. jedna z největších – Eurotech.cz, totiž zařízení podrobují zevrubné kontrole a servisu. To je i zásadní předností oproti bazarovému zboží, jehož původ je často nejasný. Zejména Macbooky Pro z let 2010 až 2012 jsou oblíbeným bazarovým artiklem.

Takovýto levný MacBook je tak nejen přívětivější vůči vašemu rozpočtu, ale také vysoce spolehlivým zařízením, které se vyrovná i novějším notebookům s operačním systémem Windows. Výpočetní technika totiž běžně nezastarává tak rychle ve smyslu skutečného opotřebení. Zastarávání je spíše morální.

pr článek

Další články autora